INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Marcin Skrzetuski h. Jastrzębiec  

 
 
brak danych - ok. 1613
Biogram został opublikowany w latach 1997-1998 w XXXVIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.


 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Skrzetuski Marcin h. Jastrzębiec (zm. ok. 1613), sekretarz królewski, podstarości międzyrzecki. Przez Z. Lasockiego uważany mylnie za syna burmistrza poznańskiego Marcina (zob.), pochodził wprawdzie z tej samej rodziny, lecz był synem Marcina zw. Czultha z Wielkiego Skrzetusza i ze Studzieńca w pow. poznańskim oraz Anny Wielżyńskiej (córki Wojciecha), wzmiankowanej w r. 1576, bratem sekretarza królewskiego Jana (zob.).

Można przypuszczać, że S. w młodości odbył studia; przemawia za tym jego późniejsza praca w kancelarii królewskiej i pełnione misje poselskie. Wśród Skrzetuskich studiujących na uniwersytetach niemieckich odnajdujemy Marcina dwukrotnie: w r. 1559 we Frankfurcie nad Odrą (wpisany w gronie szlacheckich synów), w r. 1564 w Wittenberdze (wpisany 14 IV z bratem Janem i Mikołajem Łąckim, zapewne przyszłym chorążym poznańskim). Ze względu na to, że w tym czasie żyli Marcin i Jan Skrzetuscy, synowie burmistrza, identyfikacja ta nie jest pewna, aczkolwiek możliwe, iż wpis z r. 1564 dotyczy przyszłych sekretarzy, ponieważ są tu określeni jako «fratres Poloni», podczas gdy np. Jan Skrzetuski, rozpoczynający studia w Lipsku w r. 1565 jest nazwany «Posnaniensis».

Nie wiadomo, kiedy S. wszedł w służbę u referendarza kor. Stanisława Sędziwoja Czarnkowskiego, przez którego był wysyłany w rozmaitych misjach zagranicznych, w szczególności do Berlina. Utrzymywał kontakty z królewną Zofią Jagiellonką, wdową po ks. brunszwickim Henryku, zdając jej relacje z wydarzeń politycznych w Polsce w l. 1572–4. Zapewne dzięki protekcji Czarnkowskiego został zatrudniony w kancelarii kor., jednak trudno określić czas nominacji S-ego. Prawdopodobnie stało się to w l. 1572–4. Wskazywałyby na to właśnie listy do Zofii Jagiellonki: w pierwszym z nich (z Berlina w r. 1572) S. występuje jako sługa Czarnkowskiego, drugi list (z r. 1574) zawiera sformułowanie, z którego wynika, że S. mógł już pracować w kancelarii. Z pewnością był w niej zatrudniony jako pisarz w r. 1577, gdy z polecenia Stefana Batorego przyjechał do Poznania konfiskować mienie kupców zbuntowanego przeciw królowi Gdańska. Przy tej okazji dopuścił się pewnych nadużyć, a mianowicie zajął 680 fl. długu, jaki mieszcznin poznański Jan Budenstein miał zwrócić Anglikowi J. Hugogoldowi, traktując cudzoziemca jako sprzymierzeńca niechętnych królowi gdańszczan. Wg L. Kieniewicza w kancelarii zajmował się sprawami brunszwickimi (prowadzonymi uprzednio przez Reinholda Heidensteina). Po śmierci woj. brzeskiego kujawskiego Jana Służewskiego, S. zarządzał w r. 1581 star. międzyrzeckim, za co wypłacono mu ze skarbu 700 fl. Udało mu się następnie uzyskać dzierżawę tego starostwa, nadanego przez króla kanclerzowi Janowi Zamoyskiemu, który w r. 1582 poddzierżawił je S-emu na rok za 5 885 złp. S. utrzymał się w posiadaniu tej tenuty w l.n., przynajmniej do r. 1595.

W czerwcu 1584 S. został wysłany przez Stefana Batorego z poselstwem do Niemiec. W r. 1585 pobierał płacę z tytułu zatrudnienia na dworze królewskim. W tym okresie częściej jednak przebywał w Wielkopolsce. Pozostawał w bliskich kontaktach z marszałkiem w. kor. Andrzejem Opalińskim. W r. 1588 podejmował w międzyrzeckim zamku opata jędrzejowskiego Stanisława Reszkę, udającego się z poselstwem do Rzymu. W r. 1590 uzyskał nadanie młyna przy tym zamku, a w r. 1592 wystarał się o zgodę na wykup sołectwa we wsi Nietoperek, należącej do star. międzyrzeckiego. Uczestniczył w staraniach szlachty wielkopolskiej o wolną żeglugę na Warcie i Odrze, a tym samym nieskrępowany handel poprzez port w Szczecinie. W r. 1588 posłował w tej sprawie do elektora brandenburskiego Jana Jerzego do Berlina, a w r. 1589 do książąt pomorskich, prosząc o przysłanie przedstawiciela pomorskiego na przewidzianą z elektorem naradę, na której spodziewano się rozwiązać wspomniane problemy. W r. 1606 prawdopodobnie to on podpisał się pod uchwałami nadzwycz. sejmiku woj. poznańskiego i kaliskiego w Środzie, gdzie szlachta opowiedziała się po stronie króla Zygmunta w obliczu rokoszu Mikołaja Zebrzydowskiego.

S. nie odziedziczył nic po ojcu, określanym w źródłach jako «gołota», do swego znacznego majątku doszedł sam. W r. 1585 kupił od Andrzeja i Jana Starołęskich za 6 tys. złp. wieś Starołęka Pańska pod Poznaniem. Posiadał też łany we wsi Głuszyna oraz część wsi Czapury (obydwie pod Poznaniem), a także kamienicę przy rynku poznańskim. Łączyły go najrozmaitsze interesy z rodziną Czarnkowskich, m.in. dzierżawił od Andrzeja Czarnkowskiego wsie Sierpowo i Woliszewo (w pow. kościańskim) oraz Młynków (w pow. poznańskim) w r. 1603. W r. 1604 kupił część wsi Herstop za 10 500 złp., w jego ręku znalazły się także wsie Żelichowo i Piotrowo (pow. poznański), które w r. 1607 wydzierżawił Zofii, żonie kaszt. międzyrzeckiego Jana Czarnkowskiego. Nie żył już w r. 1613.

Żoną S-ego była Katarzyna Berówna, której w r. 1586 zapisał 1 tys. złp. tytułem posagu i wiana (żyła jeszcze w r. 1610, gdy S. ponowił zapis). Miał z nią dwóch synów: Jana i Łukasza.

 

Chojnacka K., Polsko-pomorskie zabiegi dyplomatyczne o wolną żeglugę na Warcie i Odrze w drugiej połowie XVI w., „Przegl. Zachodniopomorski” T. 16: 1972 z. 2 s. 42–3; Kieniewicz L., Sekretariat Stefana Batorego, w: Społeczeństwo staropolskie, W. 1986 IV 35, 42, 50, 52; Lasocki Z., Skrzetuscy, „Mies. Herald.” R. 16: 1937 s. 73–4; Pirożyński J., Die Herzogin Sophie von Braunschweig-Wolfenbüttel aus dem Hause der Jagiellonen (1522–1575) und ihre Bibliothek, Wiesbaden 1992; Żołądź-Strzelczyk D., Peregrinado academica. Studia młodzieży polskiej z Korony i Litwy na akademiach i uniwersytetach niemieckich w XVI i pierwszej połowie XVII wieku, P. 1996 s. 231; – Aeltere Universitäts-Matrikeln I. Universität Frankfurt a.O., Bearbeitet von E. Friedlander, Leipzig 1887 Band: 1506–1648 s. 153; Album Academiae Virtenbergensis, Halis 1894 II; Arch. Zamoyskiego, III nr 10–11 s. 458–60; Przezdziecki, Jagiellonki, s. 18, 170; Reszka S., Diarium, Wyd. J. Czubek, Kr. 1915, Arch. do Dziej. Liter., XV/1; Teki Dworzaczka (CD-ROM), Kórnik–P. 1997; Źródła Dziej., IX; – AGAD: Metryka Kor. t. 135 k. 844, t. 136 k. 442; AP w P.: Akta m. P. I 11 k. 29, I 148 s. 27, 50; B. Czart: rkp. 91 s. 111, rkp.94 s. 173–176, rkp. 360 s. 559–563; B. Ossol.: rkp. 186 s. 180–185, 190–191; – Informacje Wojciecha Krawczuka z Kr.

Paweł Dembiński

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.